Enduro jak ho jezdí Palič (KoDo071)

Tento díl je v archivu. Celý archiv si můžeš koupit tady.

Hostem u Mikrofonu byl Roman Michalík alias Palič. Držitel titulu mistra světa v enduro. Řeč byla o enduru, závodění v Itálii a dokonce jsme zabrousili i do závodů aut.

Palič

Přezdívku zdědil po tátovi.  Původ je jasný, Palič, protože to pořádně pálí.

Od jakživa u motorek

Roman vyrůstal u motorek od mala. Táta jezdil motokros, později si postavil auto a začal jezdit rally. Roman se dostal k motokrosu od bratranců a u dvou kol už zůstal. První závodní motorka přišla v 11 letech, takový „domácí paskvil“. Něco z Jawy, motor Sachs … postupně přicházely lepší a lepší motorky, až jednou vyrazil na Mistrovství světa ve Španělsku. A hned přišel šok. Takový terén neočekával, skoro trialové sekce. V půlce závodu se naštěstí rozsypal motor a nemusel pokračovat – stejně neměl sílu. Už za týden byl další závod ve Francii, a tentokrát to dotáhl do cíle, byť  jen těsně v toleranci 1 hodiny za nejlepším. Roman Michal Ales Polacek Kolama Dolu

Cesta do Itálie

V roce 1992 Romanovi táta koupil motorku italské značky TM. Roman vyhrál svou třídu a hned vzbudil zájem Italů ... kdo to je? Postupně si ho všímali víc a víc, až se nakonec dostal do továrního teamu a v Itálii zůstal 9 let. V roce 2004 Roman Itálii opouští a zkouší to v USA. Jejich pojetí se mu ale nelíbilo a tak to po pár závodech nechal a vrátil se domů.

Největší úspěchy

Titulů bylo hromada, ale mezi ty nejcennější patří vícemistr světa + titul mistra Itálie (1996), mistr světa (1998) a nakonec přišla i poslední chybějící trofej, vítězství v šestidenní na Novém Zélandu.

Zranění

Zranění bylo samozřejmě mnoho, „ve větších rychlostech to bez toho nešlo, při pádu se většinou něco ulomilo. Já jsem ale vždycky jezdil s chrániči protože ono to bolí …“

Auta

Když Roman skončil s motorkama, rychlá kola neopustil, jen se vrhnul na čtyři, tedy na auta. V roce 2007 absolvoval první závod Vsetínská rally. Autům se věnoval do roku 2012, ale nakonec toho nechal.

Obchod

Sidi pro Kolama dolu Během své závodní kariéry Roman vyzkoušel celou řadu materiálu a seznámil se s důležitými lidmi. Byla asi docela přirozené, že s tátou rozjel firmu – Moto Palič – která ty nejlepší značky začala dovážet. Mezi ty hlavní patří Sidi (boty), Scott(oblečení), Vertex (písty) a Beta (motorky).